27 Eylül 2009 Pazar

Brian Clough ve Don Revie Çekişmesi...

Wikipedia'dan:
"Brian Howard Clough (d. 21 Mart 1935, Middlesbrough - ö. 20 Eylül 2004, Derby) 70'li ve 80'li yıllarda Nottingham Forest FC efsanesini yaratan İngiliz eski futbolcu ve teknik direktör..."

Büyük bir futbol adamının hayatı, tüm insanlar için ciddi derslerle dolu olabilir. Brian Clough'ın hayatı da böylesi bir hayat.
Devlet memuru ya da tekstil işçisi olabilirsiniz... Sizinle aynı işi yapan ve sizden daha ünlü biri gelir, sizi küçümser, hor görür. Ve bunu tek bir kelime dahi etmeden yapar. Kudurursunuz. Bunun bana olmuşluğu vardır şahsen...
Ve sonra ona karşı derin bir hırs, bir kendini ispat etme, bir intikam duygusu beslemeye baylarsınız. Ve bu size ciddi hatalar yaptırır. Hayatınız mahvolur. Bir gerizekalının tek kelime etmeden yaptıkları yüzünden kendi kendinize hayatınızı mahvedersiniz.
Brian Clough da bunu yapan bir adam. Bir futbol adamı. 70'lerin Leeds United efsanesini yaratan Don Revie'nin kendisine karşı takındığı aşağılayıcı tavır nedeniyle sahip olduğu hırs, en yakın dostu ile arasını açıyor ve ikisi de bir noktada işlerini kaybediyorlar.
Ancak zeki Brian Clough, işlerin üstesinden gelmeyi beceriyor. Hatalarını anlıyor, kırdıkları ve döktükleri yüzünden gerekli özürleri diliyor ve hırsını "yıkıcı" değil ama "yapıcı" kullanmayı becererek Nottingham Forest ile dünya çapında büyük başarılara imza atıyor.
Dediğim gibi, büyük bir futbol adamının hayatı, tüm insanlar için ciddi derslerle dolu olabilir.
Bu arada "The Damned United"ı izlediğimi zannedenler yanılıyorlar. O daha vizyona girmedi ki. Vizyona girmeden nasıl izleyeyim? Ha?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder