16 Aralık 2009 Çarşamba

"İç Savaş" sözü dillendirilmeye başlandığı zaman...

Ergenekon'un iddia edilen amacını hatırlayan var mı? Varlığından kuşku duymadığım bu örgütün pek çok hedefinden birinin de ülkeyi "darbe atmosferine sokmak" olduğunu hatırlıyorum. Danıştay'a saldırı düzenlenecek, Cumhuriyet gazetesine bomba atılacak, Malatya'da misyonerlerin boğazı kesilecek falan falan falan. Kısaca bir süre sonra ülkede herkes "Memeleketin çivisi çıktı, ordu göreve" diyecek ve AK Parti'den kurtulunacak. Sözde plan bu. Örgüt var, ondan şüphe yok. Ama bu plan biraz saçma gibi.

Aslında ben başka bir şey söyleyeceğim... En kötü durum senaryosu tüylerimi diken diken ederken, açılım sürecinde gelinen nokta, Ergenekon'un amaçları açısından ilginç. AK Parti darbe olmasın, ülkeyi olası bir darbeye götürebilecek şartlar oluşmasın diye Ergenekon'u çökertmedi mi? Ama öte yandan gayet kötü yönettiği açılım politikasıyla Türkiye kendiliğinden darbe, daha kötüsü "iç savaş" ortamına doğru sürüklenir bir görüntü çizmeye başladı. Ergenekon'u çökerten Erdoğan, Açılım süreci ile Ergenekon'un belki de yapmak isteyip te yapamadığını gerçekleştirmiş olabilir.

Türkiye bir iç savaşa sürüklenir mi? PKK'nın istediği de zaten bu mu? DTP'nin kapatılmasıyla siyasi ayağından yoksun kalan ayrılıkçı terör, "İç savaş kartını" mı oynuyor? Bir hatırlatma: Şevket Süreyya Aydemir, İhtilal'in Mantığı'nda -mealen- şöyle der: "İhtilal sözcüğü halk arasında dillendirilmeye başladığı zaman, ihtilal başlamış demektir." Bu cümlede "ihtilal" kelimesini çıkartıp yerine "iç savaş" yazsak ne değişir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder