27 Ekim 2010 Çarşamba

Resmin bütünü..

Terörle Mücadele mağduru çocuklar için hazırlanan değişiklik, halk arasında "Taş Atan çocuklar Yasası" olarak biliniyor.

Türkiye'de sözümona solcu aydınlar, şiddetle bu kanunun çıkması için kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Başarılı da olundu. Elbette Avrupa'nın da baskısıyla. Şimdi aynı yasadan, tetikçi Ogün Samast'ın da yararlanması üzerine ne diyeceklerini bilemiyorlar.

Bugünkü (26.10.2010) Radikal'den:

"...Hala TMK mağduru çocukların önemli bir bölümü hapisteyken, bu maddeden yararlanmaları için yoğun bir hukuk mücadelesi yürütülürken, Ogün Samast'ın bu madde sayesinde çocuk sayılarak çocuk mahkemesine yollanması gerçekten de bu ülke koşullarında bile olağandışı..." (Oral Çalışlar)

"...Dink Soruşturması derinleştirilmezse, Ergenekon şebekesiyle ilişkisi kurulamazsa bu dava 'katilden çocuk üretmiş' olur..." (Cengiz Çandar)

Çalışlar, Samast'ın avukatlarının kabulünü "olağandışı" olarak niteliyor. Çandar ise cinayetin Ergenekon ile bağlantısının kurulmasını istiyor. Kendi açısından bir çözüm önerisi...

Söz konusu durum, bu aydınların son iki hafta içindeki ikinci hayal kırıklığı. Daha kaç hayal kırıklığı yaşayacaklar bilemiyorum. Aynı cephede görünen aydınlar, (örneğin Ahmet İnsel) referanduma sunulan Anayasa değişikliği paketindeki HSYK'nın yapısını değiştiren maddeyi de şiddetle destekliyordu. "Statüko hakimiyekinin sona ermesi" adına. Ancak üyelikler için yapılan seçimin ardından ortaya çıkan tablo, hiç te hoşlarına gitmedi.

Türkiye'nin hukuk sisteminde (ve başka diğer sistemlerinde) var olan bozuklukların "yapısal" olduğunun görülmesi gerekiyor belki de. Yani resmin bütününe bakılması... Belki o zaman sağlıklı bir demokrasi yolunda yapılması gerekenler, toplumun her kesimince daha doğru anlaşılabilecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder