21 Mart 2012 Çarşamba

Tazelenmek istiyorum..

Belediye işçisi yol arasındaki çimleri biçiyor, kokusu mis gibi burnuma geliyor.. "İmbat" gibi bir imbat esiyor tatlı tatlı.. Baharın geldiğine inanmam için koşullar mevcut, sanırım bu kez yamuk bi durum söz konusu değil.

Bugün Nevruz. Ya da "Newroz", bir önemi yok. Yukarı Mezopotamya'yı her anlamda etkileyen Fars-Pers kültürünün bir yansıması. Fars kültürü gündelik yaşamda olduğu kadar din açısından da bizi fazlasıyla etkilemiştir. Anadolu'daki İslam terminolojisi Fars kökenlidir. Biz "namaz" deriz, Araplar "salat".. Biz "peygamber" deriz, Araplar "nebi".. Yani Farsçalarını kullanırız bu terimlerin, Arapçalarını değil. Doğanın uyanışını ve yeni bir yılın başlangıcını simgeleyen Nevruz da böyledir. Nevruz'a yıllar içinde başka anlamlar da yüklendi. Bu toprakların asli unsurlarından olan Kürtlerin ayrılıkçı terör örgütü olan PKK, devletin umurunda bile olmayan Nevruz'a sahip çıktı. Şimdi ise her ilde valiler takım elbiseleriyle ateşin üstünden atlıyorlar. Devlet Nevruz'a sahip çıkıyor ama nafile.

Baharın gelişi bu kadar güzel ve bu kadar sorunlu nasıl olabiliyor? Gece ve gündüzün eşit olduğu bu günde insanların da eşit ve kardeş olduklarını vurgulamak nasıl bu kadar imkansızlaştı?

Albert Einstein'in bir sözü geliyor aklıma: Eskiden Almandım, şimdi ise İsviçreliyim. Ne fark eder? Uzayda böyle şeyler yoktur..

Uzayda elbette bir anlamı yok etnik kökenlerin. Kürt ya da Türk olmanın hala bir önemi ve anlamı kaldıysa kavgaya devam edelim, kıralım katledelim birbirimizi. Ama böyle bir anlam ve önem, benim nezdimde kalmadı. Zaten hiç olmadı. Kişi kendini niçin etnisiteye dayalı terimlerle tarif etsin ki? İnsanız işte var mı ötesi?

Demesi kolay, ama icraat ta gerekiyor elbette. Bu icraatı onlarca yıldır göremedik oy verdiklerimizden. Ama oy vermeye de devam ettik. demek ki "ah şu başımızdakiler" demenin bir anlamı yok. Başımızdakiler "biz"iz zaten.

Şimdi kent merkezinde oturduğum kafeden izliyorum çimleri biçen belediye işçisini. Biçilmiş çim kokusuna bayılırım, tazelenmeyi anlatır bana. Biraz tezelenmek gerekiyor sanırım. Tabiata bahar geldi, kafalarımıza da gelir belki bir gün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder