20 Kasım 2012 Salı

Avcılar Kulübü (Orduevi) önünde Metropolit Hrisostomos

Bu hafta yayında üzerinde durduğumuz fotoğraf, 16 Mayıs 1920 tarihini taşıyor. Fotoğrafta İzmir Ortodoks Rum Cemaati'nin ruhani lideri Metropolit Hrisostomos ve bir grup rahip görülüyor.


Fotoğraf, rıhtımda bulunan Avcılar Kulübü önünde çekilmiş. Bu binanın, işgal yıllarında Yunan Orduevi olarak kullanıldığı biliniyor. Metropolit Hrisostomos'un imparatorluk cübbesini giymiş olduğunu görüyoruz. Bu da önemli bir törenin öncesinde ya da sonrasında olunduğunu gösteriyor. Fotoğrafın sol üst kısmında okuduğumuz 16 Mayıs 1920 tarihine bakılacak olursa Yunan Kraliyet Ordusu'nun İzmir'i işgalinin yaklaşık birinci yıl dönümünde olunduğunu ve bununla ilgili bir tören yapılmakta olduğunu düşünebiliriz.

Fotoğrafata elinde asasıyla görülen Hrisostomos, dini bir önder olmakla birlikte fevkalade politik yetenekleri de olan bir etnik liderdi. Ya da öyle davranıyordu. İşgal öncesinde mütareke çerçevesinde işgali meşru kılacak ortamın oluşumu için yoğun bir çalışma içinde bulunmuştu. Uç seviyede bir Helen milliyetçisi idi.

Akıbeti, işgali izleyen günlerde Nurettin Paşa tarafından Kemeraltı'nda linç ettirilmek oldu. Ne var ki TBMM Orduları'nın İzmir'e gireceği ve şehrin Yunanlılar tarafından kaybedileceği anlaşıldığından itibaren üç kez şehri terketme şansı yakalamış, ancak bunları geri çevirmişti. Gemisini en son terkedecek, hatta onunla beraber dibi boylayacak bir kaptan gibi davranmıştı.

Ancak elbette bu davranışı, onun Türk ve Helen halklarının çektiği acılarda sahip olduğu sorumluluğu hafifletecek değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder