12 Kasım 2012 Pazartesi

Sarıkışla'nın iç avlusu ve Halilrıfatpaşa manzarası

Yeni Asır TV'de hazırladığımız Haftalık Mecmua programında her hafta sevgili Halil Fincan'ın bulduğu isim ile "Resimaltı" başlığı altında İzmir'in bir eski fotoğrafı üzerine atıp tutuyoruz ya, bu fotoğrafları ve atıp tuttuklarımızın bir özetini burada da paylaşacağım artık. Bu fotoğraflar, genellikle bilinen fotoğraflar olmayacak tabi ki.

Önceki hafta Sarıkışla'dan çekilen şu fotoğraf üzerinde durmuştuk:Fotoğraf, 1955 yılına dek Konak Meydanı'nda heybetli güzelliğiyle varlığını sürdüren, ancak bu tarihte "yol yapmak için" yıkılan İzmir'in bu çok önemli binasının meydan tarafındaki bloğunun üst katından çekilmiş. İşgal yıllarında çekilmiş olduğunu düşünüyorum. Avludaki havuz da fotoğrafta net biçimde görülüyor. Arka planda ise 14 Mayıs 1919'da düzenlenen Redd-i İlhak mitinginin yapıldığı ve ateşlerin yakıldığı Bahribaba sırtlarını görüyoruz. Üst kesimde ise Halilrıfatpaşa semti..

Sahil şeridinin yapıya ne kadar yakın olduğu düşünüldüğünde daha önce de burada ifade ettiğim "Plansızlığın Planı" uygulamalarının yarattığı yıkım daha iyi anlaşılabilir diye düşünüyorum. İzmir'i geçtiğimiz yüzyıl boyunca nasıl elbirliğiyle çirkinleştirdiğimizin kanıtlarından bir diğeridir bu fotoğraf.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder